יום רביעי, 22 ביולי 2009

למה חוק המאגר הביומטרי רע לנכים ואחרים שתלויים בשירותי המדינה?

היי, כולם. מצטער שלא כתבתי בבלוג כבר 7 חודשים.
ואוו, הרבה זמן. טוב, אין זמן לנימוסים.
אני כאן מפני שאני מוטרד יותר מתמיד. זה אומר שמשהו רע קורה. תסתכלו שמאלה. שמתי באנר (מודעה) נגד חוק המאגר הביומטרי.
הסבר טכני וקצר: המאגר הביומטרי אמור להכיל מידע על תוויי הפנים וטביעות האצבעות של כל אזרח. לכאורה המאגר נועד ללכוד עבריינים ומחבלים ולהגן על הציבור מפניהם. התעודות הביומטריות נועדות להקל על זיהוי במעברים. יתרונות וחסרונות מפורטים באתר שאציין בסוף. אנא תעיינו בו. זה מאוד חשוב.

מה הבעיה שלי עם המאגר הזה?

משרד הפנים מתכוון לרכז מאגר שיאסוף נתונים רבים על כל אזרח ובעזרת המאגר הזה, יוכלו לעקוב אחרי כל צעד של כל אחד. זה יפגע בפרטיות שלנו. הידע שיצטבר עלינו יתן לשלטון כוח רב לשלוט בנוו ולקבוע דברים בשבילנו.

מזכיר את "1984" של ג'ורג' אורוול, אה? אבא סיפר לי שכשהיינו בבודפשט בזמן של השלטון הסובייטי, אנשים פחדו ממנו. הוא נראה להם כמו פקיד ממשלתי. כרגע אני מפחד מהרעיון שנצטרך להיזהר בכל צעד שלנו בארץ ונחיה בפחד כפי שפחדו אותם ההונגרים בזמנו.

זוכרים שלפני כמה חודשים כתבתי כאן שנתקעתי במיטה כמה שעות בלי שום קשר עם העולם? ובכן, בעקבות המאגר הביומטרי, לא נוכל להיות לבד בפרטיות, גם אם נרצה בכך. הרי יעקבו אחרינו.
לא מאמינים? הידעתם שיש מאגר מרשם אוכלוסין עם הכתובות שלנו שדלף מזמן ומתעדכן כל שנתיים ומסתובב חופשי באינטרנט? הפעם מתכוונים להקים מאגר ביומטרי שהוא הרבה יותר מסוכן. אם יקימו אותו, הוא ידלוף לרשת - לא משנה כמה ישמרו עליו - הוא ידלוף. מה יקרה עם הדליפה? כל אחד יכול להשתמש בזה לכל מטרה - להתחזות, לסחוט, לתפור תיקים מפליליים, לחטוף, לברר על כל אחד מתמונה בלבד. כבר הזכרנו כמה כוח זה ייתן לשלטון?
כולנו נהיה פושעים בפוטנציה.

יש טענה שכדי לטוס לארה"ב יהיה צורך בתעודה ביומטרית. ובכן, נראה שיהיה צורך כזה, אבל בשביל תעודות ביומטריות אין שום צורך במאגר מרכזי. צריך רק שבב אלקטרוני בתעודה שיכיל מידע ביומטרי של האזרח. כך מכשירי זיהוי ישוו את המידע שנמצא בשבב הזה לאדם שמחזיק בתעודה. אין צורך במאגר חיצוני בשביל זה. במשרד הפנים רוצים מאגר שיעזור להם לזהות פושעים ומחבלים בעזרת תמונות ומצלמות אבטחה, אבל כפי שאנו רואים מניסיון, מאגרים נוטים לדלוף ונזקים לא ניתנים לתיקון כמעט וכלל.

עד עכשיו תיארתי השלכות אפשריות באופן כללי. עכשיו אתמקד בהשלכות בקשר לנכים ואחרים שתלויים בשירותי מדינה.

אתחיל ביתרון תיאורטי. נראה שמאגר כזה מקצר תהליכים ביורוקרטיים לקבל אישור בכל דבר. הרי למי יש כוח לעבור בדיקות זכאות לקצבאות ודברים דומים כל כמה זמן ולהוכיח את נכותו או את צרכיו כל פעם מחדש? המאגר כנראה יחליף את התהליכים המתישים הללו.
אבל מה? גם ככה לא נעים לנו שהביטוח הלאומי והרשויות האחרות מחטטות לנו בחיינו. לנכים במדינת ישראל יש בעייה של חוסר פרטיות. אז המאגר יקח לנו את פיסת הפרטיות שנשארה לנו.
לא סיימתי. כבר ציינתי שנהיה פושעים בפוטנציה?

ובכן, רובנו, אם לא כולנו, מנסים לעקוף את החוק ו/או נוטים להגזים בהצגת צרכים שלנו כדי לזכות ביותר הטבות, קצבאות ושירותים שאנו באמת זקוקים להם, וזאת משום שהחוק מאשר לנכים ולנזקקים פחות ממה שהם באמת צריכים כדי לחיות בכבוד, ולכן כדי לקבל מה שבאמת צריך מעבר למה שהחוק מאשר במצבים נוכחיים, צריך "להגביר" את הצרכים באמצעות ההגזמה.
טוב, מי לא מגזים לפעמים? אני חושש שהשלטונות יענישו אותנו על "חטאינו" הקטנים בעזרת המאגר הזה ויתנו לנו פחות ממה שאנחנו צריכים או בכלל יבטלו לנו הטבות.
בנוסף, כאילו שלא מספיק, החוק יחייב אותנו להצטלם ולתת טביעות אצבעות. מה זה אומר "יחייב"? יטילו על הסרבנים סנקציות כלכליות ונוספות.
החוק אושר בשלבים ויובא לאישור הסופי ביום ה' הקרוב. כן, מדובר בט' באב למסורתיים מביניכם. אירוני, לא?
רוב הח"כים לא יודעים בדיוק במה מדובר ולא בטוח שרובם לא יגיעו להצבעה. לצערי, החוק לא זקוק לרוב של 61 ח"כים. מספיק שמי שיהיה נוכח יאשר או יבטל את החוק לפי הרוב באותו רגע של הצבעה.

אז אני מבקש מכם לנקוט בצעדים שנראים לכם כדי לקרוא לביטול החוק. הצעדים מפורטים באתר "לא לביומטרי".

אני הולך מחר להפגנה ברחבת סינמטק בתל אביב שתתחיל ב7. אשמח להיתקל בכם שם.

תוספות ותיקון (היום יום ראשון):

מסתבר שכבר מחר מצביעים על הצעת החוק. אז צריך להגביר לחץ ולהטריד חברי כנסת במיילים ולחתום על העצומה. אנא הפיצו את העצומה.

יש תקווה - ח"כ דב חנין מחד"ש והשר מיקי איתן מהליכוד, שניים מהמתנגדים לחוק, אמרו שיש מגמה הולכת וגוברת להתנגדות בכנסת והם ינסו להגביר את מגמת ההתנגדות. שמעתי שאפילו ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו גילה כמה בעיות בהצעת חוק ועשוי להתנגד. אז יש סיכוי! אבל צריך להמשיך בפעילות נגד החוק.

אני רואה שחלקכם לא מבינים עד כמה המאגר מסוכן לפרטיות שלנו, לביטחון האישי ואפילו לביטחון הלאומי בישראל. אז אנסה להבהיר כמה נקודות -

איך מאגר מרשם האוכלוסין דלף והמאגר הביומטרי בצבא הישראלי לא? ובכן, לפי החוק, משרד הפנים מחויב למסור את המידע של מרשם אוכלוסין לגורמי צד שלישי כגון מפלגות לקראת הבחירות שראשיהם רוצים לדעת איך למשוך את ציבור הבוחרים להצביע בשביל המפלגה. רוב הגורמים האלה לא מחויבים לאבטח את המידע. כך המאגר דלף לאינטרנט, טוב? שלא נדבר על זה שנכון לעכשיו, אין איש אבטחת מידע. הצעת חוק נוכחית מאוד דומה לחוק מרשם אוכלוסין ולכן יש בה מלא פירצות. היא גם מפחיתה הרבה אחריות מהמדינה בקשר לתקלות בעתיד. עם הדליפה כל מיני גורמים עוינים (פושעים "קטנים", ארגוני פשע, ארגוני טרור ועוד) ישתמשו במאגר לכל מטרה שירצו להשיג. כך אפשר לגנוב ולזייף את הזהויות שלנו. תארו לכם למשל שמי שזקוק לעזרה לא יקבל עזרה מפני שמישהו הקדים אותו והתחזה לו כדי לקבל הטבות מהמדינה. שלא נדבר על האפשרות שנהיה חשודים בפשעים שהפושעים עשו ב"דמות" שלנו.

בקשר למאגר הביומטרי בצבא הישראלי, הוא נמצא בצבא כבר משנות ה-70. איך הוא לא דלף? הצבא לא מחויב למסור לאף אחד את המידע הביומטרי ובעקבות רגישות המידע והדאגה לביטחון הלאומי יש כללים מחמירים בצבא. עד עכשיו, המשטרה הצליחה להשיג אישור מהצבא לעיין במאגר חמש פעמים. מדובר ב5 מקרים שלא הצליחו לזהות גופה וגם אז היו צריכים צו בית משפט ואישורים נוספים מבכירים בצבא בדרגות שונות. לפי הצעת החוק המשטרה תוכל לבקש גישה למאגר בלי שום צורך בצו בית משפט.

עכשיו אתם חושבים שאתם בטוחים?

שלכם,
נכאון